Katedra Teorii Polityki i Zarządzania Sferą Publiczną

O katedrze

Problemy badawcze pracowników Katedry Teorii Polityki i Zarządzania Sferą Publiczną stanowią połączenie kilku obszarów analizy; teoriopolitycznej, ekonomicznej i socjologicznej syntezy reguł rządzących transformacją ładu społecznego, inspirowanego dynamicznymi zmianami otoczenia. Mechanizmy funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki w zglobalizowanym świecie znacznie trudniej przekładać na język jednoznacznych, grupowych tożsamości i interesów. Dlatego prezentowane stanowiska teoretyczne pracowników Katedry nie aspirują do „twardych” ujęć definicyjnych analizowanych zjawisk politycznych, są raczej przyczynkiem do pogłębionej refleksji nad kierunkami ewolucji ładu społecznego.

Sytuację współczesną opisuje koncepcja częściowo niezależnych, niejako nakładających się na siebie sieci władzy – politycznej, ekonomicznej i obywatelskiej. Przed badaczem pojawia się problem trafnego rozpoznania narzędzi integracji społeczeństwa, systemu więzi i poczucia bezpieczeństwa w warunkach postępującego kryzysu zaufania. Otwartą pozostaje kwestia, jak pogodzić ze sobą takie wartości, jak indywidualna wolność i wspólnotowa odpowiedzialność czy wolny rynek, owocujący dobrobytem i sprawie­dliwością społeczną. Tym samym rokowania co do przyszłych projektów ładu społecznego w warunkach globalności rozwoju i jego główne instrumenty pod postacią mobilności, otwartości, dynamiki i negocjacji są znacznie mniej przewidywalne i dezorientujące. W takiej perspektywie możliwości epistemologiczne, jak też metodologiczne, odnoszące się do materii polityki, nie mogą pomijać ewolucji i dużych zmian w obecnych procesach społecznych.

Działalność naukowo-badawcza pracowników Katedry Teorii Polityki i Zarządzania Sfera Publiczną koncentruje się na indywidualnych projektach badawczych, wynikających ze specyfiki ich zainteresowań. Dotyczą one:
- krytycznej analizy dotychczasowych trendów potencjału modernizacji;
- identyfikacji barier w obecnych procesach zmian społecznych;
- empirycznej operacjonalizacji koncepcji tzw. „integralnego ujęcia polityki”, w celu ukazania jej utylitarnego charakteru w realiach demokratycznych związków politycznych;
- analizy uwarunkowań innowacyjności publicznej w praktyce obecnej polityki miejskiej;
- analizy kluczowych kategorii politologicznych w ujęciu systemowym;
- kształtowania postaw politycznych obywateli w ujęciu podstawowych podejść teoretycznych – badania ilościowe i jakościowe.

W obrębie czynności i praktyk popularyzujących naukę w środowisku pracownicy Katedry współpracują z Bydgoskim Forum Obywatelskim, Centrum Badań Sfery Publicznej, Kujawsko-Pomorskim Zespołem Ekspertów ds. Podnoszenia Poziomu Bezpieczeństwa w Regionie, Forum Rozwoju Regionalnego i Pracownią Badań nad Bezpieczeństwem Lokalnym Kolegium Jagiellońskiego. Uczestniczą ponadto w gremiach eksperckich lokalnych mediów, jako komentatorzy bieżących wydarzeń politycznych i społecznych.